Hizmetlerimiz

Motor Beyni


motor-beyin-tamir

 

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak otomobil sektöründe bütün araçlarda ECM(ECU) Electronic Control Unıt açılımı ile halk arasında beyin diye adlandırılan Electronic ünite yardımı ile  aracın tüm kontrolü elektronik kart ve mikroişlemciler sayesinde kontrol edilmektedir. Olumsuz hava koşulları ve bir çok dış etkenlerden dolayı bu üniteler bazı araçlarda kronikleşmiş hatalar ve oluşan dış etkenlerden etkilenip arıza yapmaktadır. Tüm otomobillerde bulunan beyin ve kontrol ünitelerinin tamiri , programlaması garantili olarak yapılmaktadır.

ECU – ECM (Araç Beyni) Nedir?

ECU -ECM (elektronik kontrol unit) ya da ( elektronik control modülü) açılımı ile halk dilinde araç beyni olarak adlandırılmaktadır

ECU tüm motor yönetimi ve kontröllerden sorumludur ve motorun çalışma şartlarını sürekli olarak denetler parametreleri hesaplar ve sürekli olarak değişkenleri ayarlar.ABS sisteminde de ECU benzer bir göreve sahiptir. Tekerlek devir sensörleri aracın hızını ölçerken, sürücünün frene basmasıyla ECU, fren merkezine ve kaliperlere belirli aralıklarla hidrolik göndererek tekerleklerin kesintili olarak (Kilitlenmeden) yavaşlamasını sağlar.

Otomobilde ECU’nun yönettiği sistemler Elektronik Kontrol Ünitesi, motorda yakıt sisteminin dışında birçok sistem üzerinde görev yapıyor. Bu sistemler arasında; kademeli otomatik şanzımanlarda, çalışma verimini denetleyen bir “Kontrol Ünite”si bulunur. Çalışma prensibi ECU gibi olan bu yönetici beyinler üretici markalar tarafından (TCU gibi) farklı isimlerle kullanılabiliyor. Aktif süspansiyon veya adaptif süspansiyon sistemleri de bir kontrol ünitesi tarafından yönetilir. ECU’nun yönettiği en önemli sistemlerden biri ABS’dir. Elektronik Fren Dağıtıcısı (EBD), Elektronik Stabilize Kontrolü (ESP), Çekiş Kontrolü (TC) gibi bir çok sistem ABS’nin ECU’sunu kullanır. Ayrıca, mesafe kontrolü, şerit kontrol sistemi veya kör nokta uyarısı da ECU tarafından yönetiliyor.

Otomobil teknolojisinin gelişmesine paralel olarak benzinli (enjeksiyon) sistemi olan dizel olarak (common rail ) otomobillerde yakıt sistemini kontrol etmeye yarar araç üzerinde sensörlerden topladığı bilgilere göre yakıt ,rolanti,hava düzenlemesi işlemlerini içerisinde bulunan mikro işlemciler sayesinde kontrol eder.. dünya üzerinde saylı beyin üretici firma vardır bunlardan bazıları ( Bosch,siemens,denso,m marelli,hitaci,temic,sagem,lucas,delphi) olarak sayabiliriz…

Oto Anka

İletişim Formu

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız